Osoby zainteresowane bezpłatnym leczeniem stwardnienia rozsianego w ramach badania klinicznego mogą skorzystać z bezpłatnej konsultacji, podczas której lekarz omówi założenia prowadzonego programu, możliwości kwalifikacji oraz odpowie na dodatkowe pytania.
Główne kryteria kwalifikacji:
Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM) to najczęstsza demielinizacyjna choroba układu nerwowego o podłożu immuno-zapalnym wśród młodych dorosłych (najczęściej wiek osoby diagnozowanej to 20 do 40 lat). SM powoduje rozsiane zmiany w obrębie układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego), których główną istotą jest uszkodzenie osłonek mielinowych włókien nerwowych (demializacja). W miejscu powstałych zmian mogą się tworzyć „stwardniałe blizny”, które utrudniają przepływ impulsów nerwowych mogąc powodować różnego rodzaju problemy neurologiczne. Rodzaj objawów powstałych w wyniku uszkodzeń zależy od tego, która część ośrodkowego układu nerwowego uległa uszkodzeniu.
Na chwilę obecną nie ma lekarstwa, które pozwoliłoby na cofnięcie postępu choroby tj. uszkodzeń powstałych w jej wyniku. Dostępne terapie skupiają się na spowolnieniu postępu SM. Prowadzone są jednak badania kliniczne, które dają pacjentom nadzieję na coraz lepsze radzenie sobie z chorobą.
Pacjenci zmagający się ze stwardnieniem rozsianym, którzy zdecydują się na udział w badaniu klinicznym, zyskają dostęp do nowych możliwości terapeutycznych i zostaną otoczeni bezpłatną, specjalistyczną opieką medyczną.
Jesteś zainteresowany bezpłatną konsultacją i poznaniem szczegółów prowadzonych badań klinicznych? Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego (oddzwonimy) lub kontaktu telefonicznego pod numerem +48221030665